piątek, 29 maja 2020

Listy dla Ziemi 2020


W tym roku w innej formie, ale serdecznie zachęcam Was do pisania listów...dla Ziemi!
Akcja Listy dla Ziemi polega na pisaniu przez młodych ludzi listów. W listach dzieci namawiają dorosłych do działań proekologicznych.
Pisanie ekologicznych listów to super ...zadanie domowe dla chętnych!

Założeniem akcji jest pisanie przez młodych ludzi listów do dorosłych, które mają zwrócić uwagę na problem związany ze środowiskiem, jednocześnie będąc prośbą o troskę o nie. Listy są pisane na specjalnym papierze - wzór do wydrukowania poniżej. Następnie dzieci przekazują listy dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem z nimi podejmują proste działania proekologiczne, których opisy przesyłają do fundacji.

Akcji towarzyszą m.in.  działania zewnętrzne tj. pisanie listów w przestrzeni publicznej. Dlatego namawiam was  też do pisania listów w nietypowych miejscach: w parkach, nad rzekami, jeziorami, w górach! Eryka Dymarz


Papier listowy do wydrukowania:                                             Regulamin konkursu i                                                                                                                 informacje techniczne:





















galeria1
galeria2

czwartek, 28 maja 2020

Szkolny MASTERCHEF!

18 maja obchodzony był Dzień Wypieków - z tej okazji w naszej szkole został ogłoszony konkurs na najbardziej interesujący wypiek... Nadesłano czternaście prac konkursowych, spośród których uczniowie w drodze głosowania wybrali te NAJLEPSZE! 
Głosowało 56 osób - wielka szkoda, że nie więcej, może następnym razem uczestnicy pozapychają skrzynki swoich kolegów i koleżanek z prośbami o głosy?
Głosujący, niczym wytrawni znawcy słodkich wypieków, wręczali od 1 do 5 gwiazdek każdej nadesłanej pracy. 

Wyniki pierwszych sześciu miejsc przedstawiają się następująco:

I miejsce - Zosia Giersz (207 gwiazdek) - BRAWO ZOSIU!
II miejsce - Ania Giersz (205 gwiazdek)
III miejsce - Magda Frydrych (202 gwiazdki)

IV miejsce - Julia Paluch (200 gwiazdek)
V miejsce - Jaś Żogała (197 gwiazdek)
VI miejsce - Agata Pilny (191 gwiazdek)

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, pozostali uczestnicy otrzymają nagrody pocieszenia oraz coś jeszcze cenniejszego - satysfakcję z aktywnego udziału w tej konkurencji. Zachęcamy wszystkich do częstszego pieczenia, gotowania - być może okaże się, że to Wasza nowa pasja, a kolejna edycja Master Chefa Juniora odbędzie się z Waszym udziałem? Martyna Pietrzak

Galeria zdjęć prac konkursowych 

piątek, 22 maja 2020

22 maja- Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

Dzisiejsze Święto: Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej to okazja, żeby przypomnieć:
czym jest bioróżnorodność
i dlaczego tak istotny jest jej wysoki poziom.
Różnorodność życia na Ziemi jest powszechnie nazywana różnorodnością biologiczną. To różnorodność ekosystemów naszej planety (takich jak pustynie, lasy deszczowe i rafy koralowe), różnorodność liczby gatunków grzybów, roślin, zwierząt i mikroorganizmów, ogromna różnorodność genów tych gatunków.
Dlaczego duża różnorodność biologiczna jest tak ważna?
Bo ma zasadnicze znaczenie dla właściwego funkcjonowania ekosystemów na całym świecie. Zabezpiecza stabilne trwanie ekosystemów: mnogość gatunków daje większą gwarancję, że niektóre z nich będą funkcjonować, nawet kiedy inne zawiodą. Jest gwarantem życia.
Co daje nam, ludziom? Im bogatsza różnorodność życia, tym większa szansa na odkrycia medyczne, zrównoważony rozwój gospodarczy i reakcje adaptacyjne na globalne problemy, takie jak łagodzenie zmian klimatu.
W tym tygodniu rozmawialiśmy o tym na lekcjach biologii w klasie 8. Po zajęciach uczniowie udali się w teren, aby udokumentować naszą bioróżnorodność na zdjęciach. Eryka Dymarz



Odtwórz dzieło sztuki na kwarantannie

Wiemy, że wielu z Was bardzo lubi akcje, które organizujemy, dlatego zapraszamy do kolejnej zabawy! Odtwórz wybrane dzieło sztuki.

Jak to robić?
1. Znajdź w zasobach internetu lub w podręczniku z języka polskiego, czy plastyki dzieło sztuki - obraz lub rzeźbę
2. Poszukaj w domu materiałów, które pomogą Ci
odtworzyć wybrane dzieło
3. Przybierz pozę i poproś współdomownika o zrobienie zdjęcia
4. Prześlij swoje zdjęcie oraz zdjęcie wybranego dzieła na nasz adres: zarazajacyzdrowiem@gmail.com

W internecie jest mnóstwo tego typu prac, prezentujemy niektóre z nich aby Was zainspirować. To może być ciekawy pomysł na nową wystawkę w korytarzu po powrocie do nauki w naszej szkole.
Zajrzyj tutaj!

Jako pierwsza zdjęcie nadesłała do nas pani Ania!
Zobaczcie też inne propozycje.
Może być naprawdę wesoło :)
Martyna Pietrzak

Galeria waszych zdjęć

wtorek, 19 maja 2020

Dzień Dobrych Uczynków 2020

Kwarantanna zatrzymała społeczeństwo w domach. Spożytkujmy ten czas w jak najlepszy sposób. Jak dbać o środowisko podczas kwarantanny? W Dniu Dobrych Uczynków wprowadźcie w czyn kilka sposobów na ekologiczne życie w czterech ścianach. Uprawa roślin i segregacja śmieci to tylko niektóre z nich.
Dzień Dobrych Uczynków jest to święto społecznych, bezinteresownych działań. Akcja skierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej oraz organizacji społecznych.

Wraz z Fundacją Ekologiczną ARKA apelujemy o podejmowanie różnych inicjatyw na rzecz ludzi, zwierząt i przyrody. Akcja promuje wzorcowe postawy obywatelskie i społeczne oraz wolontariat.Podczas tegorocznej edycji szczególnie zachęca młodych ludzi do pomocy wybranej przez nich organizacji.

Jak dbać o środowisko w czasie kwarantanny?

Uprawiaj swoje warzywa. Jeśli masz ogród lub kawałek pustego parapetu, postaraj się zasadzić własne rośliny. Dbanie o uprawy to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale również świetne zajęcie oraz przepis na zdrową kuchnię.
Segreguj śmieci. Teraz na spokojnie można się zastanowić, co powinno trafić do którego kosza. Już kilka dni sprawi, że wyrobisz w sobie pożyteczny dla środowiska nawyk.
Zrezygnuj z mięsa. Kwarantanna to idealny czas na kulinarne eksperymenty. Poszukaj ciekawych przepisów na bezmięsne dania, na których wykonanie brakuje na co dzień czasu.
Oszczędzaj wodę. Bierz krótsze prysznice.
Przejrzyj szafy. Zamiast kupować nowe rzeczy sprawdź, czy przypadkiem ich już nie masz. Rezygnacja z zakupu gadżetów to ulga zarówno dla portfela, jak i środowiska. Eryka Dymarz

Więcej na:
https://dziendobry.tvn.pl/a/dzis-dzien-dobrych-uczynkow-a-moze-zrobisz-cos-dla-srodowiska?fbclid=IwAR3iO-6b4GFgB8WdxyUTYA4Jr9x_uuuC-LnnPqm9_htXMH7E31SQvGqmxjo

A oto relacja Karola z 5a:
My w tym roku pierwszy raz zrobiliśmy domowy ogródek. Już długo nad nim pracujemy. Mamy posadzoną marchewkę, pietruszkę, szczypiorek, sałatę, rukole,rzodkiewkę, zioła, seler, cebulę, kalarepę, rabarbar . Mama będzie jeszcze  sadzić chyba ogórki, cukinie i fasole i szpinak. Jedna grządka to same truskawki. Wczoraj w szklarni posadziliśmy pomidory i paprykę. Mam nadzieję, że nam się to wszystko uda i będzie zdrowe i smaczne. Wieczorem podlewam razem z mamą i siostrą

Zdjęcia z akcji:
Plik 1
Plik2

sobota, 16 maja 2020

Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu- relacja z warsztatów on-line

W tym roku wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zorganizowano  warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. Wydarzenie to zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Do udziału w warsztatach on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” zostali zaproszeni uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych. Warsztaty odbyły się w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Postaw na Słońce”, promującego odnawialne źródła energii.
Nasi uczniowie uczestniczyli m.in. w wykładach zaproszonych ekspertów: „Zrozumieć globalne ocieplenie - mechanizm i konsekwencje” (dr Mariusz Gogól) i „OZE. Skąd mamy prąd?” (dr Tomasz Rożek).
Poniżej relacja w wykonaniu Mileny z klasy 7a:
"W pierwszym wystąpieniu mowa była o ociepleniu klimatu, z powodu tego, że jest za dużo dwutlenku węgla w atmosferze (a produkujemy go sami, np. przy spalaniu węgla). Ze Słońca dociera do nas promieniowanie i nie może z powodu tego dwutlenku węgla z powrotem uciec i robi się coraz cieplej,coś jak w saunie. 
W drugim wykładzie pan Tomasz Rożek mówił, że w przyszłości naukowcy chcą pozyskiwać energię z energii powstałej przy pierwszym wybuchu. Przy rozszczepianiu atomów na protony itd. uwalnia się pierwotna energia, która jest olbrzymia i nieograniczona i można by ja wykorzystać do  wytwarzania prądu". 

Ideą warsztatów było promowanie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii, zachęcanie młodzieży do podejmowania lokalnych aktywności na rzecz zwiększenia znajomości tej tematyki, jak również do angażowania się w działania na rzecz ochrony klimatu.

50 lat obchodów Dnia Ziemi


W tym roku Światowy Dzień Ziemi  był inny niż wszystkie nie tylko ze względu na panującą epidemię. Świętowaliśmy bowiem już po raz pięćdziesiąty, a hasłem przewodnim były „Działania na rzecz klimatu”.
W naszej szkole uczniowie z tej okazji przygotowali pracę- model Ziemi trójwymiarowy lub planszę  wykonany dowolna techniką. Następnie na przyczepionych do niej karteczkach zapisali co robią lub mogą zrobić dla ratowania naszej planety.  Wykonując prace uczniowie starali się wykorzystać materiały z recyklingu. 
Pomysłowość uczniów przerosła oczekiwania. 
Zobaczcie sami :)
Na zdjęciach obok projekt Igora z klasy Vc 
Eryka Dymarz



wtorek, 12 maja 2020

Wiosna, ach to ty...

Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty...

Jeśli mamy ogródek, możemy wyjść  na zewnątrz, pooddychać świeżym powietrzem, pospacerować, zagrać w piłkę lub inne ogrodowe gry.  Wiosna to też dobry czas na obserwacje budzącej się do życia przyrody. Robi się ciepło, dni są coraz dłuższe. Jest okazja, żeby oderwać się od komputera. Tym bardziej, że uczniowie klas IV-VI otrzymali dodatkowe zadanie, żeby wybrać się na dwór by poszukać i sfotografować oznaki wiosny. Eryka Dymarz 


O czerniaku...

Dziś Światowy Dzień Walki z Czerniakiem – trudnym, lecz wyleczalnym przeciwnikiem, jeżeli zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium. Dlatego więc pamiętaj o podstawowych zasadach:
🔎 raz w miesiącu sprawdź, czy na Twoim ciele pojawiły się nowe zmiany lub czy istniejące znamiona nie zmieniły się;
👩‍⚕️ gdy coś Cię zaniepokoi- zapisz się do dermatologa, który wykona badanie dermatoskopem;
🏥 raz w roku udaj się na kontrolne badanie do dermatologa lub onkologa;
🌞 używaj kremów z filtrem, gdy przebywasz na słońcu
❌ nie opalaj się w godzinach 11.00-16.00
❌ nie korzystaj z solarium

niedziela, 10 maja 2020

Dotknij drzewa, przytul drzewo....

Michał Kardel 4a
Przyroda ciężko pracuje dla nas, aby nas chronić i podtrzymywać nasze życie, lecz często jest to niedoceniane. Odgrywa ona kluczowa rolę dostarczając czystego powietrza, czystej wody pitnej, odzieży, żywności i surowców do budowy domów. Przyroda tworzy piękny krajobraz, który ludzie z chęcią oglądają i dzięki niemu się odprężają. Dzięki przyrodzie człowiek może przeżyć, spędzić mile czas i się odprężyć. Małe czy duże drzewo, o każde trzeba dbać.

Kacper Moćko 4a 

"przytula się do brzozy bo to uspokaja".


Bartek Mryka 5a
 Bardzo lubię przejażdżki na rowerach szczególnie po lesie czy też parkach wśród drzew.
Lubię jak jest zielono i gdy na drzewach, krzewach rosną kwiaty, wtedy jest tak kolorowo.
Ostatnio nawet zauważyłem kilka sarenek, które biegały po polach.
Czasem jeżdżę z moim tatą na ryby. Uwielbiam gdy woda jest czysta bo w tedy łatwo można je zauważyć. Jako człowiek również jestem częścią przyrody, dlatego najbardziej lubię biegać z moimi kolegami.
Przyroda jest dla mnie bardzo ważna, gdyż dzięki niej mogę spędzać wolny czas w bardzo dobrych warunkach i odpoczywać.
Adam Kordowski 5a
Szanuję przyrodę ponieważ jest dla nas bardzo ważna.Otacza nas ona ze wszystkich stron , gdziekolwiek byśmy nie popatrzyli wszędzie możemy ją zauważyć.Bez przyrody nie da się żyć , dostarcza tlen który jest dla nas niezbędny.Daje nam ona owoce , warzywa,mięso .Dzieki przyrodzie człowiek może przeżyć mile czas np. przy zbieraniu grzybów w lesie czy spacerowaniu po nim.

Samuel Kulik 5b

Przyroda jest dla mnie ważna, spędzając czas wśród drzew najlepiej  wypoczywam. Mogę też bliżej poznać zwyczaje ptaków i zwierząt żyjących w mojej okolicy. Dzięki drzewom możemy oddychać świeżym powietrzem, to one dają schronienie ptakom a nam cień w upalne dni. Przyroda jest dla nas źródłem życia, dlatego tak ważne jest abyśmy o nią dbali myśląc o jej i naszej przyszłości.
Oliwia Mazur Ia
Lubię przyrodę :) Oliwka często chodzi po górach, lasach i parkach; zabawa z drzewem, którego liście są moimi skrzydłami.
Alicja Grzyśka 6a
Przyroda jest dla mnie bardzo ważna, z różnych powodów. Jednym z nich jest 

niezaprzeczalny fakt, że jest to największa światowa apteka, bowiem można w niej znaleźć 

lekarstwa na wiele różnych schorzeń. Od zarania dziejów ludzie korzystali z jej darów. Dzisiaj także najwięksi naukowcy wracają do wiedzy naszych przodków i za pomocą najnowszej technologii, tworzą nowe skuteczne lekarstwa. W ramach akcji "Dotknij drzewa, przytuj drzewo" zrobiłam sobie zdjęcie z brzozą i to nie byle jaką, nie jest to wybór przypadkowy. To drzewo jest dla mnie szczególnie ważne, ponieważ wczesną wiosną, daje całej mojej rodzinie bardzo cenny sok, zwany "eliksirem życia", to znany od dawna w medycynie naturalnej środek, zapobiegający wielu schorzeniom i pomagający w ich leczeniu np. wzmacnia odporność i wspomaga w walce z wirusami np. z grypą co w dzisiejszych czasach jest rzeczą bezcenną i szczególnie ważną! Posiada wiele witamin i minerałów. Polecam każdemu! Warto spróbować to nic nie kosztuje, tak jak przytulenie np. brzozy, wpływa bowiem pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne, ponieważ bardzo skutecznie redukuje poziom stresu w naszym organizmie. Więc nie zastanawiajmy się długo, ruszajmy do lasów, parków przytulajmy drzewa i korzystajmy w odpowiedzialny sposób z tego co dała nam MATKA NATURA. 
Paulina Świderska 5c 
Wczoraj odwiedziłam las w Rudach Raciborskich. Spacerując wśród drzew 

odpoczywałam, czułam zapach roślin i głęboko wdychałam czyste powietrze. Udało mi się 

przytulić do starego dębu o nazwie „ Cysters".
Otylia Szwamberger 6c
Przyroda jest dla mnie ważna, ponieważ jest ona potrzebna w życiu każdego człowieka. 

Tworzy ona piękny krajobraz. Dzięki naturze ludzie potrafią odnaleźć spokój, wyciszyć się.

 Przyroda potrafi bardzo korzystnie wpływać na zdrowie człowieka. Na widok budzącej 

się przyrody można nabrać sił obserwując jak wszystko na wiosnę wraca do życia. Daje 

nam to radość i przyjemność z życia. Podsumowując, przyroda ma dużą wartość w życiu

 człowieka choć sam nie zdaje sobie z tego sprawy.
Magda Frydrych  4a
Przyroda jest dla mnie ważna bo długo byśmy bez niej nie przetrwali. Lubię zapach 
kwiatów i patrzeć jak wiosną przyroda budzi się do życia.

Maja i Natalka Pytel 6a
Przyroda otacza nas że wszystkich stron. Rośliny wytwarzają tlen, który jest niezbędny nam do życia. Obecne  są również  w naszych posiłkach. Przyroda tworzy piękny krajobraz, który chętnie oglądamy i dzięki niemu się relaksujemy. Dzięki niej możemy mile spędzić czas z bliskimi. Przyroda -to my więc dbajmy o nią jak najlepiej .
WYNIKI WKRÓTCE1








Dzień bez Śmiecenia


Choć wiadomo, że Dzień bez Śmiecenia powinniśmy obchodzić przez 365 dni w roku, to 11 maja przypada ten szczególny czas, kiedy przychodzi czas na refleksję - czy jestem jednym z tych szkodników, które niszczą naszą wspólną planetę przez wyrzucenie papierka po cukierku na ziemię? Tym, który zostawia w lesie odpady po pikniku zamiast zabrać je do domu? Czy jestem takim leniuchem, który nie ma ochoty na segregowanie śmieci? Pytań można wymyślać tysiące, tylko po co? Lepiej działać!

Weź worek, rękawiczki i wybierz się na rodzinny spacer do lasu lub parku, pozbieraj śmieci po największych "szkodnikach" naszej Ziemi. Może masz inny pomysł jak uczcić ten wyjątkowy dzień? Z chęcią zobaczymy, jak przyczyniłeś się do tego, by oczyścić swoją najbliższą przestrzeń z niechcianych przez wszystkich śmieci. Czekamy na Wasze zdjęcia lub opisy: zarazajacyzdrowiem@gmail.com

Tymczasem zachęcam do odwiedzenia na FB profilu "Dzień bez Śmiecenia" https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/ , gdzie trwa wyjątkowy teleturniej, w którym można zdobyć eko-nagrody, a przy okazji dowiecie się wielu interesujących faktów związanych z odpadami. 

A tutaj łamigłówki, które tak lubicie, do rozwiązania w domu: http://dzienbezsmiecenia.pl/edukacja/materialy-do-pobrania/
Martyna Pietrzak


sobota, 9 maja 2020

Bijemy Brawo wszystkim wolontariuszom i pracownikom PCK

#BijemyBrawo wszystkim wolontariuszom i pracownikom, którzy pomagają podczas pandemii koronawirusa na całym świecie.
8 maja, w rocznicę urodzin założyciela Czerwonego Krzyża – Henriego Dunanta, obchodzimy Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. To dzień, w którym cały świat zwraca uwagę na odwagę i poświęcenie wszystkich wolontariuszy i pracowników Czerwonego Krzyża, którzy każdego dnia pomagają w walce z koronawirusem.
Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i czerwonego Półksiężyca to globalna i niezależna sieć ponad 14 milionów wolontariuszy oraz 450 000 pracowników. Jesteśmy obecni w ponad 192 krajach. Nasi wolontariusze i pracownicy wspierają ponad 160 milionów potrzebujących na całym świecie. Poprzez moc humanitaryzmu ratujemy ludzkie życie oraz łagodzimy cierpienie. Wolontariusze oraz pracownicy Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca nigdy nie zostawiają nikogo bez pomocy.
Nie ważne, czy ktoś ucierpiał w wyniku klęski naturalnej, czy wywołanej przez działania człowieka,
czy w trakcie konfliktu zbrojonego. Jesteśmy wszędzie dla wszystkich.
W tym roku – jeszcze bardziej – jesteśmy dumni z naszych wolontariuszy i pracowników. Zjednoczmy się jako Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i kibicujmy tym, którzy wspierają potrzebujących, chorych i samotnych w czasie pandemii koronawirusa. Wszyscy potrzebujemy motywacji do dalszej pracy, dlatego #BijemyBrawo.
Zapraszamy wszystkich naszych wolontariuszy i sympatyków na nasz fanpage na Facebooku @PolskiCzerwonyKrzyz (https://www.facebook.com/PolskiCzerwonyKrzyz), gdzie można zamieszczać swoje filmiki i bić brawo tym, którzy codziennie pomagają podczas pandemii koronawirusa. Eryka Dymarz

ZOBACZ FILM z akcji

piątek, 8 maja 2020

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca obchodzony jest 8 maja, w rocznicę urodzin założyciela – Henry’iego Dunanta. Jest to święto wszystkich wolontariuszy Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W Polsce mamy ponad 86 000 wolontariuszy, którzy angażują się w programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wspierają i aktywizują seniorów, uczą pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań. W swoich działaniach kierują się ideami humanitaryzmu, a w szczególności bezinteresownej pomocy. Wolontariusze to siła Polskiego Czerwonego Krzyża. 

Więcej informacji na temat PCK przygotowały nasze wolontariuszki Julia Rębilas, Julia Paluch oraz Milena Grelak. Zobaczcie ich prace. Eryka Dymarz 
Kierunki działań PCK

Festiwal kwarantanny

Festiwal Kwarantanny został zakończony! Otrzymałyśmy 3 filmy, każdy z nich jest inny, oryginalny i wspaniały! Zapraszamy Was do otwarcia poniższych linków - zobaczcie, jak wspaniale zadanie wykonały Wasze koleżanki - siostry Maja (6a) i Natalia (1a) Pytel, Paulina Sobol (6a) oraz Magdalena Frydrych (4a). Cieszymy się, że spędzacie czas aktywnie i możecie zajmować się tym, co sprawia Wam radość.
Jury będzie burzliwie debatować nad kwestią wyboru zwycięzcy, a nagrody zostaną wręczone po powrocie do szkoły (termin zostanie dokładnie podany).
Gratulacje dla autorów filmów!






Filtr wodny

Izolacja i ograniczenia związane z zagrożeniem koronawirusem nie izolują nas od wiedzy i nie nie ograniczają naszej ciekawości. Klasa 3b tym razem ćwiczy, jak radzić sobie w ekstremalnych warunkach. To taki maly,  zdalny surwiwal - filtr wody. Joanna Duss

Więcej zdjęć znajdziecie tutaj






czwartek, 7 maja 2020

Światowy Dzień Ziemi relacja

 U tym roku Dzień Ziemi obchodziliśmy nietypowo, bo w izolacji. Jednak zadania online skłoniły nas do rozważań i podjęcia działań  w realu. Oto niektóre z nich:
 Moje rozmyślenia i podjęte działania z Dnia Ziemi. 
Oglądając prezentację zobaczyłam, że nasza przyroda jest piękna. Po obejrzeniu jednego z filmów, który był w prezentacji zdałam sobie sprawę, że trzeba dbać o przyrodę, nie można pozwolić, aby parę złych nawyków wszystko to zniszczyło. Po skończeniu oglądania prezentacji zaczęłam rozmyślać jak mogę zmienić swoje nawyki, aby uratować przyrodę, Ziemię. Przypomniałam sobie, że w szkole mieliśmy akcję „ Zero Waste”. Postanowiłam zrobić listę rzeczy jak mogę zmienić swoje nawyki, aby móc uratować naszą planetę, przyrodę. Postanowiłam, że będę korzystać z butelki filtrującej zamiast plastikowej. Znalazłam w Internecie przepis na peeling kawowy z pozostałości z kawy.      Stwierdziłam, że posadzę kwiaty wokół domu, aby owady mogły czerpać nektar, z którego czerpią energię do życia. Ze skoszonej trawy utworzyłam kompostownik, aby dżdżownice miały miejsce swojego pobytu i rozmnażania się. Z zużytych plastykowych pojemników, postanowiłam przetwarzać na potrzebne podstawki, stojaki i donice.

Pozdrawiam, Emilia Szczeponik klasa 8a

Sadzenie roślin- Kinga Ząbkiewicz klasa 5a















Sprzątanie lasu- Piotrek Wtykło klasa Vc i  Alicja Grzyśka klasa VIa