środa, 20 września 2017

Cyberprzemoc - informacja na zebraniu rodziców

Stop Cyberprzemocy!
Informacja w sprawie bezpiecznego korzystania z technologii informacyjnych
 i komunikacyjnych przez dzieci i młodzież.

Szanowni Państwo,
            w związku z niepokojącymi doniesieniami napływającymi z różnych źródeł, dotyczącymi zagrożeń wynikających z  niewłaściwego wykorzystywania Internetu oraz telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież  zwracamy się z prośbą
o szczególne zwrócenie uwagi na ten problem.
            Wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności obserwujemy wśród dzieci i młodzieży rosnąca liczbę przypadków uznawanych za przejawy tzw. cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych.
Formy cyberprzemocy to: nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie np. przy użyciu telefonu komórkowego ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów, podszywanie się w sieci pod cudzą tożsamość. Do działań określanych mianem cyberprzemocy wykorzystywane są m.in: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, telefony komórkowe, serwisy SMS i MMS.
Dzieci często podejmują działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji. Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność krzywdy doznawanej przez ofiary cyberprzemocy, ich poczucie zagrożenia, przekracza możliwości poradzenia sobie z taką sytuacją, nawet jeśli pozornie jest ona błaha, a to może prowadzić  do prawdziwej tragedii.
Korzystanie z technologii informacyjnych może wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i  ispołeczny dziecka. Jednak nadmierne korzystanie z nich może powodować problemy z koncentracją uwagi, zaniedbywanie nauki, aktywności fizycznej, kontaktów
z rodziną  i rówieśnikami, rezygnacji z innych  zainteresowań, nawet zaniedbywania czynności takich jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do uzależnień.
Podkreślamy, że nie wszystko co pojawia się w Internecie, chociaż modne i atrakcyjne  jest bezpieczne i rozsądne. Zachęcamy do rozmów z dziećmi w celu omawiania ich aktywności w Internecie, dopytywanie o aktualne problemy z jakimi być może się borykają.  Dodatkowo istotne jest, aby zwrócić uwagę  na zachowanie dziecka – jego ogólne samopoczucie, poziom zmęczenia, rodzaj filmów i muzyki jakiej słucha, a także rodzaj gier
w jakie gra.
W przypadku niepokojących sygnałów, napływających ze strony Państwa dzieci  informujemy, że poradę i pomoc można uzyskać zgłaszając się do wychowawcy klasy, pedagoga lub psychologa szkolnego.

                                                       Dyrekcja szkoły oraz pedagog szkolny


Więcej informacji w załączonych poniżej prezentacjach