wtorek, 16 maja 2017

Być zdrowym wirtualnie

Podobny obraz            Internet  to szeroko pojęta  globalna sieć komputerowa, bez której spora liczba ludzi nie wyobraża sobie obecnie życia. Internet jest obecny zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sporej części  społeczeństwa.  Nie  tylko  usprawnia  wiele  procesów,  ale także umożliwia realizację rzeczy, które przed jego odkryciem były ciężkie lub niemożliwe do wykonania.
Internet niewątpliwie ma wpływ na nasze życie społeczne. Dzięki niemu możliwe jest utrzymywanie i rozwijanie relacji interpersonalnych, a także poznawanie ludzi bez względu na bariery terytorialne. Jest to oczywiście kontakt inny niż osobisty - pozbawiony bowiem styczności bezpośredniej. Nie ma nic złego w wykorzystaniu Internetu do komunikowania się, przesyłania informacji, czy też rozmów towarzyskich. Nie mniej jednak coraz częściej pojawiają się przypadki zatracania umiaru w tej kwestii. Szczególnie widoczne jest to wśród najmłodszych internautów, którzy nierzadko wolą godzinami przesiadywać na portalach społecznościowych niż spotkać się z przyjaciółmi "twarzą w twarz". Niepokojącym zjawiskiem jest także fakt, iż spora część dzieci i dorastającej młodzieży rezygnuje z aktywności fizycznej, na rzecz wielogodzinnego siedzenia przed komputerem - grając bez umiaru w gry komputerowe, angażując się przesadnie w życie portali społecznościowych czy też w inną formę internetowej aktywności. Internet daje ludziom wiele możliwości sprawnego komunikowania się, wyrażania opinii, ułatwiania sobie pracy i zadań związanych z życiem zawodowym - należy jednak pamiętać o rozsądnym korzystaniu z dobrodziejstw jakie oferuje.
Czas poświęcany na korzystanie z Internetu to, średnio biorąc, kilkadziesiąt godzin tygodniowo, tj. tyle, ile dziecko spędza w szkole. Znaczy to, że – przy dużym zróżnicowaniu indywidualnym – uczniowie poświęcają im od paru godzin tygodniowo do całego wolnego czasu, co prowadzi do uzależnień. Dzieci często wycofują się z kontaktów osobistych z rówieśnikami na rzecz kontaktów wirtualnych.  Badania udowodniły również, że codzienne nadużywanie mediów i technologii ma negatywny wpływ na zdrowie dzieci i nastolatków czyniąc je bardziej podatnymi na gniew, depresję oraz inne zaburzenia psychiczne. Facebook może rozpraszać dziecko, powodować problemy z koncentracją, które staną się przyczyną trudności z nauką. Badania udowodniły, że uczniowie i studenci, którzy sprawdzają swój profil na Facebooku przynajmniej co 15 minut, mają znacznie gorsze oceny niż ich rówieśnicy. Nietrudno się domyślić, że może to wpływać niekorzystnie również na umysł dorosłych.
Skutkiem przestawienia się na wirtualność jest zachwianie więzi emocjonalnych w normalnym świecie, wyobcowanie, gubienie się w tym co wirtualne, a tym co realne. Jak każde uzależnienie - uzależnienie od Internetu może okazać się bardzo groźne i najczęściej wymaga specjalistycznego i długiego leczenia. Terapia jest konieczna, jeśli osoba uzależniona chce trwale zerwać z nałogiem i powrócić do normalnego funkcjonowania w świecie rzeczywistym.


Więcej informacji w załączonych poniżej prezentacjach.