piątek, 21 grudnia 2018

Klasowe wigilie

Święta Bożego Narodzenia w tradycji polskiej to czas niezwykły. Najbardziej wyjątkowym dniem jest oczywiście Wigilia.


Klasy miały dziś swoje spotkania wigilijne.  Wspólnie spędzony czas to chwile radosne, pełne wzruszeń i dobrych życzeń.













czwartek, 13 grudnia 2018

Pomóżmy dzieciom radzić sobie z emocjami- dajmy dzieciom siłę!


 

13 grudnia na wspólnym spotkaniu  dyrekcja szkoły, wychowawcy, rodzice oraz pracownicy PPP z Knurowa wspólnie pochylili się nad tematem emocji oraz problemów związanych z przeżywaniem  i radzeniem sobie przez dzieci z  emocjami.    Temat obszerny i ważny, bo dziecko też człowiek. Przeżywanie emocji nie jest zarezerwowane tylko dla dorosłych. Dzieci  mają prawo przeżywać nie tylko  dobre, ale i "złe" emocje: smutek, gniew, złość...
W czasie spotkania psycholog Pani Janina Durczok przedstawiła prezentację i omówiła  tematykę emocji. Podczas wykładu pojawiły się pytania, na które Pani Durczok odpowiedziała wyczerpująco. Podopieczni z naszej szkolnej świetlicy pod okiem opiekunek  Pani Martyny i Pani Asi  przygotowali prace plastyczne, które zaprezentowane zostały podczas spotkania. Jestem przekonana, że w ten "gorący" przedświąteczny czas, czas poświęcony na to spotkanie nie został zmarnowany. Pomóżmy dzieciom radzić sobie z emocjami – dajmy dzieciom siłę!

Serdecznie dziękuję Rodzicom za przybycie :)

Poniżej załączyłam linki do materiałów, które warto zobaczyć.
http://kampaniespoleczne.pl/wychowuj-bez-klapsow-by-dac-dzieciom-sile/
https://fdds.pl/problem/dobre-rodzicielstwo/

            

Znalezione obrazy dla zapytania potrafię się zatrzymać                             Znalezione obrazy dla zapytania potrafiÄ™ siÄ™ zatrzymać

Gminny Turniej Siatkówki

Dnia 13 grudnia w ZSP w Paniowkach odbył się Gminny Turniej Siatkówki. Uczestnicy ZSP Przyszowice, ZSP Chudów, ZSP Paniówki , ZSP Gierałtowice . Nasi zawodnicy zajęli - chłopcy 2 miejsce , dziewczęta 3 miejsce.

wtorek, 11 grudnia 2018

Warsztaty ekologiczne- "Oddycham świadomie".


W klasach V odbyły się warsztaty dotyczące źródeł zanieczyszczeń powietrza oraz świadomego korzystania z informacji dostarczonych przez sensory zanieczyszczenia powietrza. Uczniowie uświadomili sobie że głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja, poznali skład smogu oraz skutki długotrwałego oddziaływania na organizm. Zastanawiali się też nad sposobami zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w naszej okolicy. Na zajęciach wykorzystano materiały pozyskane dzięki współpracy z grupą AIRLy, Gierałtowickim Alarmem Smogowym oraz FE ARKA w ramach programu Czyste powietrze.



piątek, 7 grudnia 2018

Z wizytą w stolicy województwa

Grupa uczniów klas IV uczestniczyła dziś w interaktywnych wystawach i projekcjach mających przybliżyć wiedzę o Metropolii GZM. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podejmuje te działania w ramach swojej promocji podczas trwania 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 24).
Dla uczniów szkół podstawowych przygotowano kreatywne ekowarsztaty, w ramach których dowiedzieliśmy się w pigułce jak w prosty i skuteczny sposób dbać o najbliższe otoczenie. 
Po zajęciach zwiedzaliśmy centrum Katowic.
zdjęcia z wycieczki

Skatepark w Przyszowicach?

Dzisiaj rano w szkole w Przyszowicach nasz wójt odebrał petycję o budowę skateparku. Pomysł wyszedł od uczniów, którzy sami zebrali podpisy nie tylko wśród uczniów, ale i mieszkańców Przyszowic. 

czwartek, 6 grudnia 2018

Szkolne mikołajki

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony widać było mikołajkowe czapki. Nie zapomniał też o nas Mikołaj, który obdarował dzieci i nauczycieli miłymi upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. 

środa, 5 grudnia 2018

Trwa monitoring czystości powietrza


Uczniowie klas IV- VIII i gimnazjum prowadzą kalendarz jakości powietrza . W ten sposób zbierzemy dane o jakości powietrza w najbliższej okolicy na początku sezonu grzewczego.

Smog a zdrowie

POZNAJECIE?
Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale w ciągu roku smog zabija około 45 tysięcy Polaków.  W miastach o dużym stężeniu smogu przeciętna długość życia mieszkańców jest krótsza o ponad rok. Jak smog wpływa na nasze zdrowie? Najkrócej mówiąc katastrofalnie.
Smog nie zabija, nie wywołuje chorób, ani nie powoduje groźnych skutków swojej działalności od razu. Tragiczne w skutkach, długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu ponosi jednak cały organizm. Układ oddechowy, układ krążenia i układ nerwowy to środowisko najbardziej narażone na obecność wymienionych wcześniej czynników. To, w jaki sposób smog wpływa na nasze zdrowie, uzależnione jest od wielu czynników, takich już występujące choroby, wiek, czas bezpośredniego przebywania w otoczeniu o wysokich stężeniach smogu. Nie zmienia to faktu wysokie zanieczyszczenia powietrza są powodem zwiększonego występowania takich chorób jak:

• choroby układu oddechowego: astma, przewlekła obustronna choroba płuc, różnego rodzaju alergie, przewlekły katar i kaszel oraz częsty ból gardła;
• choroby układu krążenia, między innymi: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zawał;
• liczne dolegliwości układu nerwowego, w tym problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, stany depresyjne, zwiększone ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera;
• nowotwory: w szczególności rak płuc, gardła i krtani

Pomocna dłoń

W dniach 5-7.12.2018r. uczniowie ze Szkolnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża przeprowadzili kwestę na rzecz potrzebujących w rejonie. Za zebrane do puszek datki zostaną przygotowane żywnościowe paczki świąteczne. Serdeczne dziękujemy wszystkim ludziom o dobrym i wielkim sercu za udział w akcji.

Mikołajki w kinie


Znalezione obrazy dla zapytania ania z zielonego wzgórza film
Film opowiada o osieroconej dziewczynie Ani Shirley. Ania na co dzień zmaga się z otaczającym ją cierpieniem, a jednak nie poddaje się mu i zatapia się w lepszym świecie - świecie wyobraźni. Pewnego dnia los się do niej uśmiecha - zostaje wysłana na Wyspę Księcia Edwarda do domu Maryli i Mateusza. W ciekawej lekcji języka polskiego uczestniczyli dziś uczniowie klas IV i Vb.

Zimowe Mistrzostwa w Pływaniu

Dziś basenie WODNIK w Paniówkach odbyły się Zimowe Mistrzostwa Gminy Gierałtowice Szkół Podstawowych w Pływaniu. O tytuły walczyli uczniowie z roczników 2010-2003. Główną konkurencję zawodów - sztafetę mieszaną 8x50 m.stylem dowolnym wygrała reprezentacja ZSP z Przyszowic, miejsce drugie zajął zespół sztafetowy ZSP z Paniówek, trzecia do mety dotarła sztafeta ZSP w Chudowie.
Uczniowie walczyli także o tytuły indywidualne w trzech stylach (żabka, grzbietowy, dowolny) i ośmiu kategoriach wiekowych. Zdobyli w sumie 41 kompletów medali. Trofea wręczali im przedstawiciele samorządu: wójt gminy Leszek Żogała, wicewójt Roman Włodarz, kierowniczka Ref. Edukacji Barbara Mansfeld oraz dyrektorzy naszych szkół.

poniedziałek, 3 grudnia 2018

Zielona sfera już otwarta :)

30 listopada uroczyście otwarto „Zieloną Sferę”, czyli nowoczesną szkolną pracownię przyrodniczo-ekologiczną w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przyszowicach. W otwarciu udział wzięli Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Wicekurator Oświaty w Katowicach Dariusz Domański, Posłowie na Sejm RP Piotr Pyzik i Barbara Dziuk, Tomasz Bednarek i Adam Lewandowski – Członkowie Zarządu WFOŚiGW w Katowicach, Wójt Gminy Gierałtowice Leszek Żogała oraz przedstawiciele szkoły.
Pracownia powstała dzięki dotacji z Funduszu w ramach konkursu „Zielona pracownia projekt” i „Zielona pracownia”. Uzyskane środki pozwoliły na odnowienie pomieszczenia i wyposażenie klasy w nowe meble, sprzęt multimedialny i pomoce dydaktyczne. W pracowni zorganizowano kącik laboratoryjny – gdzie uczniowie będą mieli możliwość przeprowadzania różnego rodzaju eksperymentów ekologicznych i przyrodniczych. 
Utworzenie pracowni umożliwi prowadzenie zajęć w sposób ciekawy i atrakcyjny, przyczyni się również do wzrostu zainteresowania przyrodą i zainspiruje dzieci do poznawania i podejmowania działań na rzecz środowiska naturalnego.
zobacz relację
zdjęcia z uroczystości

sobota, 1 grudnia 2018

Światowy Dzień Walki z AIDS

Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS (ang. World AIDS Day) – święto  obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Zgromadzenie Ogólne ONZ wyraziło swoją troskę w związku ze skalą pandemii, podkreślając znaczenie obchodów tego dnia w swojej rezolucji 43/15 z 1988 roku.
W tym dniu na całym świecie, w tym i Polsce, odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Krajowe Centrum ds. AIDS  (Polska) w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS od 2001 roku prowadzi kampanie multimedialne.