czwartek, 29 listopada 2018

Kącik relaksacyjny

Na korytarzu na parterze i pierwszym piętrze pojawiły się pufy i poduchy do siedzenia. Zakupiliśmy je dzięki organizowanej w naszej szkole zbiórce kasztanów. Życzymy udanego relaksowania się między lekcjami. Pamiętajmy o  ich bezpiecznym użytkowaniu.

środa, 28 listopada 2018

Czas na relaks-wycieczka na kręgle

 


 

Kręgle klasyczne, kręglarstwo klasyczne – dyscyplina sportu, która polega na przewracaniu jak największej liczby kręgli za pomocą specjalnej kuli. W grze tej jest 9 kręgli o wysokości 40 cm i wadze 1750 g ustawionych na polu w kształcie kwadratu, którego przekątnapokrywa się z osią symetrii toru. Kula zrobiona z jednorodnej masy ma średnicę 160 mm i wagę ok. ± 2,85 kg. Na tor składa się pole gry o długości 6,5 m i szerokości 1,7 m, oraz bieżnia o długości 19,5 m i szerokości 1,34 m, po której toczy się kula. Po obu bokach każdej bieżni znajdują się rynny zerowe lub "bandy".
 (źródło Wikipedia)

Targi Zawodów


Obraz może zawierać: tekstDzisiaj 28 listopada w hali sportowej CKZiU w Gliwicach  przy ul. Kozielskiej 1 odbyły się  IV Gliwickie Targi Zawodów. Ich ideą jest zaprezentowanie młodzieży z klas ósmych szkół podstawowych oraz trzecich klas gimnazjalnych, a także rodzicom uczniów zawodów, w których  kształcić się można w Gliwicach. Pdczas Targów, młodzież  miała najlepszą możliwość zapoznania się ze specyfiką konkretnych zawodów, zapotrzebowaniem na nie rynku pracy, wymagań i oczekiwań pracodawców, itp. Uczniowie mogli uzyskać pełne informacje o możliwościach edukacji zawodowej w Gliwicach i na tej podstawie dokonać właściwego wyboru dalszej ścieżki kształcenia.

















                     


                     






poniedziałek, 26 listopada 2018

Książka wspiera bohatera

Razem z Fundacją Ekologiczną ARKA zbieramy od dobrych ludzi niepotrzebne książki, a potem dajemy im „drugie życie”, sprzedając je na specjalnych kiermaszach. Za zebrane środki fundujemy bilety do kin i teatrów dzieciom z domów dziecka oraz świetlic środowiskowych.

Nie liczyliśmy ile, ale udało nam się zważyć 😊 Dziękujemy!  Zebraliśmy ponad 180 kg książek.

Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe

Olimpiady w pełni.... Trzymamy kciuki za uczestników!






Uczniowie gimnazjum przystąpili do konkursu z języka polskiego, angielskiego, niemieckiego, historii i matematyki oraz chemii, biologii, geografii i wiedzy o społeczeństwie.
Do drugiego etapu konkursu z historii zakwalifikowała się uczennica klasy II Patrycja Lis. Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

sobota, 24 listopada 2018

„Odpady – ze starego nowe”

 Uczniowie klasy III Gimnazjum w ramach nagrody za udział  uczniów tej klasy  w akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2018” uczestniczyli dziś w dwugodzinnych warsztatach edukacyjnych pn. „Odpady – ze starego nowe” zajęcia mające na celu wykonanie czegoś nowego z t-shirtów przeznaczonych do wyrzucenia. Warsztat trwał 2 godziny lekcyjne i obejmował:
  • krótkie wprowadzenie na temat różnych możliwości powtórnego wykorzystania niektórych odpadów, w tym wykorzystania dla celów osobistych/rodzinnych.
  • przeprowadzenie warsztatów uczących wykonania czegoś nowego z t-shirtów przeznaczonych do wyrzucenia


czwartek, 22 listopada 2018

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU ZORGANIZOWAŁ DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA,w którym każdy uczeń mógł zakupić pluszaka za symboliczną złotówkę.
Całkowity dochód zostanie przeznaczony na wsparcie SZLACHETNEJ PACZKI

sobota, 17 listopada 2018

Dzień Czystego Powietrza

W ZSP w Przyszowicach prowadzimy długofalowe działania  antysmogowe. Szkoła zakupiła czujnik Airly- miernik zanieczyszczenia powietrza i pogody. Na podstawie otrzymanych wyników uczniowie każdej klasy prowadzą kalendarz czystości powietrza. Uczniowie przygotowywali też plakaty,  transparenty i hasła antysmogowe wykorzystane podczas manifestacji. W klasach przeprowadzono warsztaty z wykorzystaniem kart pracy przekazanych nam przez Gierałtowicki Alarm Smogowy i komiksów otrzymanych z Airly. Szkoła nawiązała też współpracę z Fundacją Ekologiczną Arka w ramach programu Czyste powietrze.W tym roku po raz pierwszy do działań włączyło się nasze przedszkole. Współpraca z panią Michaliną Kruk zaowocowała zajęciami nt. zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na zdrowie (infografiki, karty pracy, kolorowanki, plakaty).  Przedszkolaki włączyły się do manifestacji z ok. Dnia Czystego Powietrza.
















wtorek, 13 listopada 2018

Spotkanie z ornitologiem


Ptaki w przyszowickim parku i w okolicach Jez. Farskie były tematem zajęć dla klas II- VI. Ciekawą prelekcję z wykorzystaniem własnych obserwacji i zdjęć przeprowadziła pani Akeksandra Sokół- edukator ekologiczny i ornitolog z pasją.


niedziela, 11 listopada 2018

NIEPODLEGŁA


Znalezione obrazy dla zapytania 11 listopada 2018Obchodzone 11 listopada Święto Niepodległości w tym roku ma szczególnie uroczysty charakter, ponieważ mija sto lat, od kiedy Polska odzyskała swoją państwowość. W 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 
W następstwie działań zaborców  w latach 1772, 1793 i 1795 Polska zniknęła z mapy Europy. Jednak dla narodu polskiego niepodległe państwo było największą wartością.  Marzenia o wolnej Polsce  spełniły się  wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem  I wojny światowej  dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne  11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.  Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:
„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)”