Dnia 17.05 w klasie 3B odbył się projekt ,,Digital Youth'' skierowany do młodych osób na temat kreatywnego wykorzystania nowych technologii i bezpieczeństwa online. Podczas 3 sesji dowiedzieliśmy się wielu rzeczy na temat przeróżnych tematów i poznaliśmy ciekawe historie prelegentów. Niektórzy zmienili moje podejście do postrzegania świata, stali się moją inspiracją. Swoim doświadczeniem i podejściem do życia zmotywowali mnie do działania. Jeden z nich pomimo młodego wieku dążył do celu i spełnił swoje wielkie marzenie, które wydawało się niemożliwe do spełnienia a jednak pomimo wielu przeszkód udało mu się. Projekt bardzo się wszystkim podobał, był ciekawy i dużo można było z niego wynieść. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęciała nas i zgłosiła Wychowaczyni Pani Maria Mąka.
Julia Nowak
Blisko 400 młodych ludzi zgromadzonych w Centrum Nauki Kopernik i prawie 6000 uczniów przed ekranami w szkołach wzięło udział w wyjątkowym wydarzeniu poświęconym pozytywnemu wykorzystaniu nowych technologii i bezpieczeństwu online – Digital Youth Forum (DYF).
Chcemy młodym zaproponować coś więcej niż tylko zestaw zasad bezpieczeństwa online. Pokazać im, że mają wybór – zamiast być biernymi konsumentami, mogą nowe technologie wykorzystywać w kreatywny i pozytywny sposób i podejmować działania, które mają realny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Nie da się tego zrobić lepiej niż odwołując się do pozytywnych doświadczeń rówieśników, którzy są aktywni w tym obszarze – mówi Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, koordynatorka DYF.
W Centrum Nauki Kopernik z uczestnikami DYF z całej Polski spotkali się młodzi i dorośli kreatorzy, aktywiści, artyści i specjaliści z branży IT, którzy podczas trzech 90-minutowych sesji mogli zaprezentować swoje osiągnięcia.
Wśród prelegentów zobaczymyliśmy m.in.
Piotra Psyllosa – młodego wynalazcę, programistę i elektronika,
Tymona Radzika – 17 letniego aktywistę walczącego o prawa dzieci do partycypacji,
Pawła Blicharskiego – założyciela najszybciej rozwijającego się portalu rowerowego
wysportowani-portal-kolarski.pl,
Jvlię Święch – graficzkę, specjalistkę od social mediów, czy
Izabelę Jąderek – znaną polską seksuolożkę.
Wśród gości zagranicznych DYF poznaliśmy m.in. Ciarę Judge z Irlandii – naukowczynię i przedsiębiorczynię, Jacka Daviesa, który jako nastolatek zaangażowany był w działalność grup hakerskich Anonymous i LulzSec, a dzisiaj pracuje jako konsultant w sektorze bezpieczeństwa informacji oraz ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. Facebooka reprezentować będzie Julie de Bailliencourt – szefowa polityki bezpieczeństwa.
Gościem tegorocznego DYF był także ksiądz Adam Boniecki, który opowiedział młodym ludziom o uniwersalnych wartościach, które są ważne i aktualne niezależnie od tego, czy jesteśmy online czy offline.
Całe wydarzenie można było oglądać na żywo w internecie. Do towarzyszącej akcji „DYF w Twojej szkole” zgłosiło się ponad 80 szkół, dzięki czemu transmisję z wydarzenia obejrzało prawie 6000 uczniów z całej Polski.
Digital Youth Forum organizowane jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z ITU. Głównym partnerem jest Fundacja Orange, a partnerem strategicznym Facebook. Projekt współfinansowany jest przez Komisję Europejską.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło
Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka oraz
Polski Komitet UNESCO. Patronem medialnym jest
Radio Kampus. Partnerzy wspierający to:
Multimedia w szkole, NASK, InGame oraz bobble.